MASTYKS mastik mastyx łzy Chios żywica 10g

  • Obecnie brak na stanie

MASTYKS mastik mastyx łzy Chios żywica 10g

Neofarma
750131
Sorry, This item is out of stock.
22,23 zł
Brutto
Obecnie brak na stanie

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Zasady dostawy

 

Zasady zwrotu

MIRRA-naturalne kadzidło

ae3bb7352e8f412a6e161bcea8ae4a1c.jpg

Mastyks (mastix, mastic, łzy Chios) 10g

Mastyks to miękka, bardzo aromatyczna żywica naturalna, pozyskiwana z balsamu wyciekającego z drzewa pistacji kleistej (Pistacia lentiscus), rosnącego w obszarze śródziemnomorskim.

Żucie i gryzienie mastyksu było popularne już w Starożytnej Grecji w V wieku p.n.e. W XXI wieku jego specyficzny, gorzkawy smak znajduje zastosowanie w produkcji likierów (Mastichato), deserów, napojów orzeźwiających, gum do żucia, słodyczy, lodów, pieczywa a nawet sera. W niektórych deserach, jak dżemy lub ciasta, mastyks może pełnić rolę żelującą, eliminując potrzebę dodania skrobi bądź żelatyny. Wytwarzane są także kosmetyki z dodatkiem mastyksu.

Stosowany do sporządzania werniksu, służącego do utrwalania malowideł.

Sposób pozyskiwania tej żywicy jest bardzo wyjątkowy. Proces ten jest żmudny, pracochłonny i całkowicie ręczny. Zaczyna się on w czerwcu i trwa do września. Podstawą jest oczyszczenie i przygotowanie ziemi pod drzewem, którą następnie pokrywa się równomierną warstwą węglanu wapnia, dzięki któremu żywica pozostaje czysta i wyschnie szybciej, gdy już spadnie na ziemię. Proces zabezpieczania jest szczególnie ważny ze względu na czerwonawy kolor gleby, który mógłby zanieczyścić kryształki. iewielki ilości mastyksu zaczynają wytwarzać dopiero 5-letnie drzewa, jednak nawet w przypadku dorosłych okazów zbiory są niewielkie i sięgają zaledwie 200 g rocznie z jednej rośliny.

Neofarma
750131

Arkusz danych

Kod producenta
Neo03
Marka
Neofarma
Stan
Nowy
Nazwa zapachu producenta
mastyx
Waga produktu z opakowaniem jednostkowym
0.01
Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.