MASTYKS mastik mastyx łzy Chios żywica 10g

MASTYKS mastik mastyx łzy Chios żywica 10g

Neofarma
750131
Pośpiesz się! Zostało tylko 79 sztuk!
22,23 zł
Brutto
W magazynie

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Zasady dostawy

 

Zasady zwrotu

MIRRA-naturalne kadzidło

ae3bb7352e8f412a6e161bcea8ae4a1c.jpg

Mastyks (mastix, mastic, łzy Chios) 10g

Mastyks to miękka, bardzo aromatyczna żywica naturalna, pozyskiwana z balsamu wyciekającego z drzewa pistacji kleistej (Pistacia lentiscus), rosnącego w obszarze śródziemnomorskim.

Żucie i gryzienie mastyksu było popularne już w Starożytnej Grecji w V wieku p.n.e. W XXI wieku jego specyficzny, gorzkawy smak znajduje zastosowanie w produkcji likierów (Mastichato), deserów, napojów orzeźwiających, gum do żucia, słodyczy, lodów, pieczywa a nawet sera. W niektórych deserach, jak dżemy lub ciasta, mastyks może pełnić rolę żelującą, eliminując potrzebę dodania skrobi bądź żelatyny. Wytwarzane są także kosmetyki z dodatkiem mastyksu.

Stosowany do sporządzania werniksu, służącego do utrwalania malowideł.

Sposób pozyskiwania tej żywicy jest bardzo wyjątkowy. Proces ten jest żmudny, pracochłonny i całkowicie ręczny. Zaczyna się on w czerwcu i trwa do września. Podstawą jest oczyszczenie i przygotowanie ziemi pod drzewem, którą następnie pokrywa się równomierną warstwą węglanu wapnia, dzięki któremu żywica pozostaje czysta i wyschnie szybciej, gdy już spadnie na ziemię. Proces zabezpieczania jest szczególnie ważny ze względu na czerwonawy kolor gleby, który mógłby zanieczyścić kryształki. iewielki ilości mastyksu zaczynają wytwarzać dopiero 5-letnie drzewa, jednak nawet w przypadku dorosłych okazów zbiory są niewielkie i sięgają zaledwie 200 g rocznie z jednej rośliny.

Neofarma
750131

Arkusz danych

Kod producenta
Neo03
Marka
Neofarma
Stan
Nowy
Nazwa zapachu producenta
mastyx
Waga produktu z opakowaniem jednostkowym
0.01
Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.